Podzim na nás zaútočil ve velkém stylu, a tak je někdy příjemnější zůstat s našimi dětmi doma. Pro tyto příležitosti tu mám pro vás tipy na hry, které vám mohou zpříjemnit dlouho chvíli a zároveň pomáhají v rozvoji vašeho drobečka. Všechny hry si snadno sami vyrobíte a nepotřebujete na ně nic speciálního. Většina aktivit dokonce splňuje pravidla Montessori. Nejdůležitější ale je, aby vaše děti bavily. Nám se všechny v průběhu posledního roku velmi osvědčily.
Hry uvádím pro věkovou skupinu 2-3 roky, některé však zvládnou i mladší děti a jiné vám naopak vydrží i pro starší. Doufám, že si je vaše děti užijí stejně jako náš Ríša.
Přelévání vody
Na tuhle hru si vystačíte s kelímkem, trychtýřem a nádobou z užším hrdlem, do které půjde pohodlně položit trychtýř, aby ho dítě nemuselo držet (například váza nebo lahev). Poté stačí dát do kelímku trochu vody a dítě přelévá přes trychtýř do vázy / lahve a zpět do kelímku. Možná vám to zní příliš primitivně, ale jsou děti, které takto vydrží přelévat i hodinu v kuse.
Tip 1: Činnost doporučuji provádět na nějaké podložce, část vody určitě časem skončí mimo nádoby. Také mějte po ruce ručník.
Tip 2: Místo vody můžete použít také mouku.
Razítka
Pokud nemáte doma razítka, můžete si je z různých materiálů vyrobit sami. Mně se osvědčily například tvary vyřezané z obyčejné gumy na gumování. Jako barvu jsme po různých pokusech používali obyčejný kancelářský razítkovací polštářek, který ale trochu barví a barva nejde vždy dobře umýt. Nakonec jsem raději koupila speciální razítkovací polštářek s vodou omyvatelnou barvou.
Házení
Asi nejjednodušší hra na výrobu, kterou se zabaví nejen děti. Použijte kýbl, odpadkový koš nebo třeba koš na prádlo a házejte do něj například kuličky z papíru nebo kolíčky na prádlo.
Krabičky
Porozhlédněte se doma po různých krabičkách, pouzdrech, pytlících a podobně a naplňte je drobnými předměty. Dítě při otvírání a zavírání trénuje jemnou motoriku a ještě paměť, protože si musí zapamatovat, kam který předmět patří. Snažte se volit různé typy zavírání. Jako předměty poslouží hračky z Kinder vajíčka nebo jiné figurky, nepoužívané klíčenky, knoflíky nebo například šiška. Jednoduše cokoli, co se vám do krabiček vejde.
Třídění podle barev
Udělejte kuličky z barevných papírů, použijte velké barevné korále nebo kupte v papírnictví bambulky jako vidíte na fotce a nechte je dítě třídit podle barev do kelímků. Já koupila bambulky, které barevně sedí do sady kelímků z Ikey, vystačíte si ale i s obyčejnými ruličkami od toaletního papíru, které barevně označíte.
Třídění podle barev 2
Další aktivitu na trénování barev připravíte ještě snadněji. Dejte na zem pár barevných papírů a nechte dítě roztřídit hračky podle barev. S Ríšou jsme nejprve třídili autíčka a poté si sám vzal i další hračky a roztřídil, co se dalo.
Kam patří?
Kde jezdí autobus, mašinka nebo plachetnice? Připravte dítěti jednoduchý obrázek z rozlišením silnice, kolejí, vody a nebe a nechte ho přiřazovat jednotlivé dopravní prostředky podle toho, kde jezdí. Pokud se vám nechce obrázek vyrábět, můžete najít nějaký například v knížce. Dopravní prostředky můžete buď nakreslit, najít na internetu a vytisknout, vystříhat z časopisu nebo použít hračky, které doma máte.
Lovení
Další velmi jednoduchá hra s vodou. Do větší nádoby dejte vodu a pár drobných předmětů, které bude dítě z vody lovit sítkem a přendavat do nádoby vedle. Ideálně najděte předměty, ze kterých některé plavou a jiné ne.
Tip 1: Stejně jako u předchozí hry s vodou doporučuji podložku a ručník v pohotovosti.
Tip 2: I tuto hru lze stejně jako s vodou připravit s moukou.
Společné pečení a další domácí práce
Jedním ze základních doporučení Montessori je zapojit děti co nejvíce do běžných domácích aktivit. Nechte dítě pomáhat při utírání prachu, luxování, úklidu myčky a podobně. Budete překvapeni, co všechno váš drobeček dovede. Nebo si společně upečte, například naše oblíbené rychlé jednoduché muffiny.
Stavění sněhuláka
Loni v zimě jsem se těšila, jak si s Ríšou postavíme sněhuláka. Zima nám ale nepřála a pořádného sněhu jsme se nedočkali. Tak jsme si vyrobili sněhuláka doma, kterého máme dodnes. Základem je vata, kterou lze snadno lepit obyčejným lepidlem na papír. Sněhuláka si poté můžete dozdobit podle vlastní fantazie.
Pro tipy na venkovní hry mrkněte na článek Nejlepší venkovní hry nejen pro děti: Test, recenze & Jak vybrat.