Domů » Fakta o autoimunitním protokolu, aneb co vám AIP kouči neřeknou

Fakta o autoimunitním protokolu, aneb co vám AIP kouči neřeknou

Jedním z přístupů v rámci zdravého životního stylu, který mě dlouhodobě nejvíc fascinuje, je autoimunitní protokol známý pod zkratkou AIP. Přestože představuje naději pro pacienty se závažnými autoimunitními onemocněními a slibuje jim zlepšení jejich zdravotního stavu a celkové kvality života, lékaři není podporován. Také zkušenosti s AIP se velmi různí. Zatímco někteří na něj nedají dopustit, jiným slibovanou úlevu nepřinesl a někomu se stav během AIP dokonce zhoršil. Pojďme si tedy shrnout dostupná fakta, ať se můžete sami rozhodnout, zda chcete autoimunitní protokol vyzkoušet.

V následujícím článku se podíváme na to, kde se vlastně autoimunitní protokol vzal, o co přesně se jedná, jak vypadá průběh AIP, co říká na autoimunitní protokol věda a jaké kontroverze se s ním pojí.

Původ autoimunitního protokolu

Není žádným tajemstvím, že AIP vychází z paleo stravy, a jeho původ lze vysledovat až k jednomu z největších propagátorů právě tohoto způsobu stravování Lorenu Cordainovi. Ten ve svých publikacích z počátku 21. století rozvíjí teorii, že některé potraviny, jako jsou například mléčné výrobky, obiloviny nebo luštěniny, mohou mít vliv na rozvoj autoimunitních onemocnění. V knize Současná paleo dieta však Loren Cordain doslova píše:

Pokud trpíte autoimunitní nemocí, neexistuje žádná záruka, že se díky dietě vaše příznaky vyléčí nebo aspoň zmírní; na druhou stranu zde nehrozí ani žádné riziko 1.

Druhým autorem, který položil základy autoimunitnímu protokolu, byl Robb Wolf. Ten ve své knize The Paleo Solution z roku 2010 doporučuje v případě autoimunitních onemocnění či jiných zánětlivých problémů z paleo stravy navíc vyloučit vejce, ořechy, semena, rajčata, brambory, lilky a papriky 2.

Doporučení Lorena Cordaina a Robba Wolfa poté převzala Sarah Ballantyne (známá jako The Paleo Mom) a vytvořila svou vlastní verzi autoimunitního protokolu, kterou poté společně s dalšími zastánci tohoto přístupu zpopularizovala 3.

Z dalších osobností spojovaných s AIP lze zmínit ještě u nás asi nejznámější Amy Myers, jejíž kniha Autoimunitní řešení vyšla i v češtině. Autoimunitní protokol podle Sarah Ballantyne a autoimunitní řešení Amy Myers jsou téměř totožné přístupy a liší se pouze v detailech.

Co je autoimunitní protokol

Nyní se pojďme podívat na to, co je vlastně autoimunitní protokol, k čemu má sloužit a jaké jsou jeho základní principy. Jako hlavní zdroj informací nám zde poslouží článek What is AIP na webu The Paleo Mom 4.

AIP (z anglického Autoimmune Protocol) je doplňkový přístup určený k podpoření léčby autoimunitních i některých dalších chronických onemocnění. Byl navržen speciálně pro snížení zánětu, podporu hojení střev, hormonální regulaci a celkově zmírnění příznaků autoimunitních onemocnění. Cílem AIP je identifikovat potraviny a další faktory, které vyvolávají imunitní reakce a zhoršují autoimunitní symptomy, aby bylo možné je eliminovat a podpořit tělo v léčbě a regeneraci. Zároveň zde důležitou roli hraje podpora příjmu živin, které jsou klíčové pro obnovu a udržení zdraví.

AIP dieta

Nedílnou součástí autoimunitního protokolu je eliminační dieta, při níž musíte ze stravy vyřadit veškeré potenciální alergeny. Stravování v tzv. AIP eliminaci vychází z paleo stravy, ze které jsou navíc vyloučena vejce, lilkovitá zelenina, ořechy a semínka, ghí (přepuštěné máslo), kakao, koření z plodů a semen rostlin a káva.

Co tedy můžete v eliminační fázi jíst? Základ AIP jídelníčku tvoří kvalitní maso, ryby a mořské plody, zelenina s výjimkou lilkovité, ovoce a některé rostlinné i živočišné tuky (avokádo, olivy, kokos, sádlo, lůj atp.) Jídla v AIP eliminaci pak můžete ochutit bylinkami, solí a vybranými druhy koření. Pro sladkou kuchyni využijete kromě ovoce přírodní sladidla (med, datlový či javorový sirup, kokosový cukr atp.), jako alternativu zakázaného kakaa můžete použít karob.

Dezerty bez alergenů
Ačkoli se jídelníček v AIP eliminaci může zdát velmi omezený, i tak můžete z povolených potravin vykouzlit spoustu chutných jídel včetně dezertů. V e-kuchařce DEZERTY BEZ ALERGENŮ naleznete desítky sladkých jídel vhodných i pro autoimunitní protokol.

V lednu toho roku se k této původní eliminační dietě (nyní nazývané jako Core eliminace) přidala ještě alternativa v podobě tzv. Modified eliminace, při které můžete navíc do jídelníčku zařadit ghí (přepuštěné máslo), rýži, luštěniny kromě sóji, pseudoobiloviny (pohanku, quinou a amarant) a semínka včetně kávy a kakaa 5.

V obou případech je doporučováno dodržovat striktní eliminaci maximálně tři měsíce, po kterých nastává tzv. znovuzařazovací fáze, kdy můžete jednotlivé dříve vyřazené potraviny zařazovat zpět do jídelníčku a sledovat reakce vašeho těla. Účelem eliminace a následného postupného zařazování je vysledovat, které potraviny dělají vašemu tělu dobře a které nikoli, a sestavit si tak vaši jedinečnou dietu, kterou budete moci dlouhodobě dodržovat.


Než budeme pokračovat, dovolím si zde pár důležitých upozornění.

  1. Přestože může během AIP dojít k úbytku hmotnosti, jedná se pouze o vedlejší efekt v důsledku přísného omezení jídelníčku. Autoimunitní protokol rozhodně není vhodnou volbou pro hubnutí.
  2. Vzhledem k tomu, o jak restriktivní dietu se jedná, není vhodné dodržovat AIP dlouhodobě, neboť by mohla vést k nutričním nedostatkům, psychologickému stresu a následnému jo-jo efektu.
  3. Obecně se důrazně nedoporučuje podobné přísné diety dodržovat osobám s historií poruch příjmu potravy, neboť by mohly zhoršovat či znovu vyvolat problematické stravovací chování.

Další opatření při AIP

Kromě dietních zásahů je třeba v rámci autoimunitního protokolu zlepšit také další důležité aspekty životního stylu zahrnující dostatečný spánek, zvládání stresu a pohyb, které mohou mít též vliv na naši imunitu.

Současný stav vědeckého výzkumu

AIP ve vědecké literatuře

Autoimunitní protokol se stal v posledních letech předmětem hned několika vědeckých studií. Vesměs se však jedná o málo kvalitní studie na velmi malém vzorku pacientů, které se navíc zaměřovaly pouze na pacienty s chronickým zánětem štítné žlázy známým jako Hashimotova tyroiditida 6; 7 nebo zánětlivých onemocnění střev (anglicky Inflammatory Bowel Disease) zahrnující mimo jiné Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu 8-15. Dále byla provedena také jedna pilotní studie zaměřující se na revmatoidní artritidu 16.

Přestože některé zmíněné studie naznačují pozitivní vliv, nelze z nich vyvozovat žádné univerzálně platné závěry či prokázat účinky AIP při léčbě autoimunitních onemocnění.

Dietní doporučení pro pacienty s autoimunitami

Pokud se pokusíme dohledat dietní doporučení při léčbě autoimunitních onemocnění, zjistíme, že žádná oficiální neexistují. Jednotlivé autoimunity jsou zkoumány zvlášť a pro každou byly zjištěny jiné vhodné zásahy do jídelníčku.

Ukázat si to můžeme na příkladu mléčných výrobků, které patří v rámci autoimunitního protokolu mezi zakázané potraviny. U některých autoimunitních onemocnění však dosud provedené studie nepřinesly důkazy o přímém vlivu konzumace mléka a mléčných výrobků na jejich rozvoj či léčbu. To se týká mimo jiné autoimunitního onemocnění štítné žlázy 17 nebo Bechtěrevovy nemoci 18. Dále nebyl přímý vliv i přes provedené studie prokázán v případě roztroušené sklerózy, konzumace mléčných výrobků je zde spíše doporučována a může mít pozitivní vliv 19. Naopak se ukazuje, že v případě některých autoimunitních onemocnění mohou mít mléčné výrobky spíše pozitivní účinky. Jedná se například o revmatoidní artritidu 20, u které Francouzská společnost pro revmatologii vyloučení mléčných výrobků ze stravy vysloveně nedoporučuje 21. U některých autoimunit by pak mohly mít mléčné výrobky dokonce ochranné účinky před jejich rozvojem. To se týká například Crohnovy choroby 22; 23.

Jak vidíme, dietní doporučení AIP nejsou v souladu s aktuálními vědeckými poznatky a doporučeními pro výživu při autoimunitních onemocněních. Zároveň se ukazuje, že není možné ani vhodné doporučit jeden konkrétní způsob stravování pro všechny pacienty s autoimunitami.

Kritika a kontroverze

Paleo strava

Jak již bylo zmíněno, dieta při autoimunitním protokolu vychází z paleo stravy. Ta se snaží náš jídelníček co nejvíce přiblížit stravě našich předků lovců a sběračů žijících před rozvojem zemědělství, tedy před více než 10 000 lety. Naše těla se totiž od té doby téměř nezměnila a podle zastánců paleo stravy jsme tak na stravu našich pravěkých předků geneticky naprogramováni a je pro nás tedy přirozená.

Tato tvrzení však postrádají logiku a nejsou v souladu s aktuálním vědeckým poznáním. Naši pravěcí předci totiž žili ve velmi různorodých podmínkách a v průběhu tohoto dlouhého období lidské historie se jejich způsob života i stravování značně lišil. Zatímco ku příkladu naši nejstarší předci v Africe si hojně pochutnávali na sezónním ovoci, v poslední době ledové přežívali lidé čistě na masožravé stravě a potýkali se s nedobrovolnými obdobími půstu. Zároveň není úplně pravda, že bychom se jako lidé s koncem paleolitu přestali vyvíjet. Naše evoluce stále pokračuje, přestože její změny nejsou tolik viditelné. A vyvíjíme se dokonce i v průběhu našeho života 24-26.

>> Pro více informací doporučuji článek Cesta do pravěku, aneb jak se stravovali naši předci lovci a sběrači, který jsem napsala pro Institut moderní výživy a najdete ho na jejich blogu.

Syndrom propustného střeva

Hlavní předpoklad, na kterém autoimunitní protokol staví, je tzv. syndrom propustného střeva (anglicky Leaky Gut Syndrome). Jedná se o hypotetický stav, který předpokládá, že zvýšená střevní propustnost zapříčiňuje rozvoj autoimunitních i dalších onemocnění.

Tento koncept však nemá oporu v současném vědeckém poznání a spojitost mezi vznikem většiny autoimunitních onemocnění a propustným střevem nebyla nikdy prokázána. Zároveň máme k dispozici jen velmi málo důkazů ukazujících na konkrétní dietní opatření, která mohou mít vliv na propustnost střeva. Pokud již existují nějaká doporučení ohledně stravy, nejsou v souladu s doporučeními AIP či paleo stravy 27; 28.

Funkční medicína

Na konec zmiňme ještě propojení AIP a funkční medicíny. Přestože v zahraničních zdrojích není tak běžné, v České republice jsou tyto dva přístupy velmi úzce provázány. Funkční medicína sama o sobě je přitom velmi kontroverzní. Jedná se o formu alternativní medicíny, která se údajně zaměřuje na hledání příčiny onemocnění, kdy do procesu léčby je zapojen hlavně pacient a terapeut zde funguje v roli průvodce 29.

Stanovisko lékařů, vědců a oficiálních organizací je však ohledně funkční medicíny jednoznačné. Funkční medicína je pseudovědecká, potenciálně nebezpečná a zahrnuje řadu neověřených a vyvrácených metod a léčebných postupů. Dokonce bývá označována za šarlatánství 30-32.

Závěr

Ačkoliv autoimunitní protokol nabízí pro mnohé naději na zmírnění příznaků závažných onemocnění a zlepšení kvality života, je třeba přistupovat k jeho uplatňování s otevřenou myslí a kritickým pohledem.

Jak ukazují vědecké studie, ne všechny aspekty AIP jsou podloženy důkazy. Navíc se ukazuje, že nelze uvádět jednoznačná doporučení pro všechny jedince s autoimunitními onemocněními bez rozdílu. Zkrátka co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Zároveň je důležité také nezapomínat na možné riziko nutričních nedostatků a psychologického stresu způsobeného přísnými dietními omezeními.

Autoimunitní protokol by tak měl být vnímán jako jeden z mnoha nástrojů, ne jako univerzální řešení. Jeho využití by pak mělo být vždy konzultováno s kvalifikovaným zdravotnickým odborníkem, který by měl zvážit efektivitu pro konkrétní potřeby a zdravotní stav jednotlivce a zajistit bezpečnost pacienta.

Použité zdroje

  1. CORDAIN, Loren. Současná paleo dieta: zhubněte a zlepšete si zdraví stravou, na kterou jsme geneticky naprogramováni. Vyd. 1. Praha: Ikar, 2014. ISBN 978-80-249-2509-7.
  2. WOLF, Robb. The Paleo Solution: The Original Human Diet. Victory Belt Publishing, 2010. ISBN 978-0-9825658-4-1.
  3. BALLANTYNE, Sarah. My Personal Journey with the Autoimmune Protocol. online. In: The Paleo Mom. Dostupné z: https://www.thepaleomom.com/journey-autoimmune-protocol/. [cit. 2024-08-18].
  4. BALLANTYNE, Sarah. What is The Autoimmune Protocol. online. In: The Paleo Mom. Dostupné z: https://www.thepaleomom.com/start-here/the-autoimmune-protocol/. [cit. 2024-08-18].
  5. TRESCOTT, Mickey. Announcing Modified AIP: A 2024 Update to the Autoimmune Protocol. online. In: Autoimmune Wellness. Dostupné z: https://autoimmunewellness.com/announcing-modified-aip-a-2024-update-to-the-autoimmune-protocol/. [cit. 2024-08-18].
  6. ABBOTT, Robert; SADOWSKI, Adam a ALT, Angela. Efficacy of the Autoimmune Protocol Diet as Part of a Multi-disciplinary, Supported Lifestyle Intervention for Hashimoto’s Thyroiditis. online. Cureus. ISSN 2168-8184. Dostupné z: https://doi.org/10.7759/cureus.4556.
  7. IHNATOWICZ, Paulina; GęBSKI, Jerzy a DRYWIEń, Małgorzata. Effects of Autoimmune Protocol (AIP) diet on changes in thyroid parameters in Hashimoto’s disease. online. Annals of Agricultural and Environmental Medicine. 2023, roč. 30, č. 3, s. 513-521. ISSN 1232-1966. Dostupné z: https://doi.org/10.26444/aaem/166263.
  8. KONIJETI, G; MOLPARIA, B; AKHTAR, E; WANG, X; CHANG, J et al. Transcriptional changes in mucosal inflammation associated with an autoimmune protocol diet for ulcerative colitis. JOURNAL OF CROHNS & COLITIS. s. 378-378.
  9. KONIJETI, Gauree; KIM, NaMee; LEWIS, James; GROVEN, Shauna; CHANDRASEKARAN, Anita et al. Efficacy of the Autoimmune Protocol Diet for Inflammatory Bowel Disease. online. Inflammatory Bowel Diseases. 2017, roč. 23, č. 11, s. 2054-2060. ISSN 1078-0998. Dostupné z: https://doi.org/10.1097/MIB.0000000000001221.
  10. GROVEN, Shauna; SANCHEZ, Crystal; LEVY, Susan; LEWIS, James; CAROLINE, Diamant et al. Rapid Improvement in Symptoms and Quality of Life among Patients with Inflammatory Bowel Disease following an Autoimmune Protocol Diet. online. Gastroenterology. 2017, roč. 152, č. 5. ISSN 00165085. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/S0016-5085(17)31600-1.
  11. KONIJETI, Gauree; SANCHEZ, Crystal; CAROLINE, Diamant; SINGH, Emily; LEWIS, James et al. Efficacy and Tolerability of the Autoimmune Protocol Diet for Inflammatory Bowel Disease. online. Gastroenterology. 2017, roč. 152, č. 5, s. 401-402. ISSN 00165085. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/S0016-5085(17)31577-9.
  12. CHANDRASEKARAN, Anita; GROVEN, Shauna; LEWIS, James; LEVY, Susan; DIAMANT, Caroline et al. An Autoimmune Protocol Diet Improves Patient-Reported Quality of Life in Inflammatory Bowel Disease. online. Crohn’s & Colitis 360. 2019, roč. 1, č. 3. ISSN 2631-827X. Dostupné z: https://doi.org/10.1093/crocol/otz019.
  13. CHANDRASEKARAN, Anita; MOLPARIA, Bhuvan; AKHTAR, Ehsaan; WANG, Xiaoyun; LEWIS, James et al. The Autoimmune Protocol Diet Modifies Intestinal RNA Expression in Inflammatory Bowel Disease. online. Crohn’s & Colitis 360. 2019, roč. 1, č. 3. ISSN 2631-827X. Dostupné z: https://doi.org/10.1093/crocol/otz016.
  14. LEE, Joy; PEDRETTI, Christian a KONIJETI, Gauree. Clinical Course and Dietary Patterns Among Patients Incorporating the Autoimmune Protocol for Management of Inflammatory Bowel Disease (P12-010-19). online. Current Developments in Nutrition. 2019, roč. 3. ISSN 24752991. Dostupné z: https://doi.org/10.1093/cdn/nzz035.P12-010-19.
  15. ZHU, Xiaxin; ZHANG, Chi; FENG, Shuyan; HE, Ruonan a ZHANG, Shuo. Intestinal microbiota regulates the gut-thyroid axis: the new dawn of improving Hashimoto thyroiditis. online. Clinical and Experimental Medicine. 2024, roč. 24, č. 1. ISSN 1591-9528. Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s10238-024-01304-4.
  16. MCNEILL, Julianne. A pilot study to test the effect of the autoimmune protocol diet in people with rheumatoid arthritis. online. Rangahau Aranga: AUT Graduate Review. 2022, roč. 1, č. 1. ISSN 2815-8202. Dostupné z: https://doi.org/10.24135/rangahau-aranga.v1i1.67.
  17. LARSEN, Dana; SINGH, Sargun a BRITO, Maria. Thyroid, Diet, and Alternative Approaches. online. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2022, roč. 107, č. 11, s. 2973-2981. ISSN 0021-972X. Dostupné z: https://doi.org/10.1210/clinem/dgac473.
  18. MACFARLANE, Tatiana; ABBOOD, Hadeel; PATHAN, Ejaz; GORDON, Katy; HINZ, Juliane et al. Relationship between diet and ankylosing spondylitis: A systematic review. online. European Journal of Rheumatology. 2018, roč. 5, č. 1, s. 45-52. ISSN 21479720. Dostupné z: https://doi.org/10.5152/eurjrheum.2017.16103.
  19. HARIRCHIAN, Mohammad a BITARAFAN, Sama. Dairy Products Consumption in Multiple Sclerosis Patients: Useful or Harmful. online. International Journal of Neurorehabilitation. 2016, roč. 3, č. 3. ISSN 23760281. Dostupné z: https://doi.org/10.4172/2376-0281.1000e126.
  20. RONDANELLI, Mariangela; PERDONI, Federica; PERONI, Gabriella; CAPORALI, Roberto; GASPARRI, Clara et al. Ideal food pyramid for patients with rheumatoid arthritis: A narrative review. online. Clinical Nutrition. 2021, roč. 40, č. 3, s. 661-689. ISSN 02615614. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.clnu.2020.08.020.
  21. DAIEN, Claire; CZERNICHOW, Sébastien; LETAROUILLY, Jean-Guillaume; NGUYEN, Yann; SANCHEZ, Pauline et al. Dietary recommendations of the French Society for Rheumatology for patients with chronic inflammatory rheumatic diseases. online. Joint Bone Spine. 2022, roč. 89, č. 2. ISSN 1297319X. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.jbspin.2021.105319.
  22. KHALILI, Hamed; CHAN, Simon; LOCHHEAD, Paul; ANANTHAKRISHNAN, Ashwin; HART, Andrew et al. The role of diet in the aetiopathogenesis of inflammatory bowel disease. online. Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology. 2018, roč. 15, č. 9, s. 525-535. ISSN 1759-5045. Dostupné z: https://doi.org/10.1038/s41575-018-0022-9.
  23. REDDAVIDE, Rosa; ROTOLO, Ornella; CARUSO, Maria; STASI, Elisa; NOTARNICOLA, Maria et al. The role of diet in the prevention and treatment of Inflammatory Bowel Diseases. online. Acta Biomedica Atenei Parmensis. 2018, roč. 89, č. 9-, s. 60-75. Dostupné z: https://doi.org/10.23750/abm.v89i9-S.7952.
  24. BERANOVÁ, Magdalena. Jídlo a pití v pravěku a ve středověku. Vydání 3., rozšířené a upravené. Praha: Academia, 2015. ISBN 9788020024985.
  25. LIEBERMAN, Daniel. Příběh lidského těla: evoluce, zdraví a nemoci. Vydání první. Přeložil Jaromír VICARI. Pod povrchem. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2016. ISBN 9788075550057.
  26. ANDREWS, P. a JOHNSON, R.J. Evolutionary basis for the human diet: consequences for human health. online. Journal of Internal Medicine. 2019, roč. 287, č. 3, s. 226-237. ISSN 0954-6820. Dostupné z: https://doi.org/10.1111/joim.13011.
  27. KINASHI, Yusuke a HASE, Koji. Partners in Leaky Gut Syndrome: Intestinal Dysbiosis and Autoimmunity. online. Frontiers in Immunology. 2021, roč. 12. ISSN 1664-3224. Dostupné z: https://doi.org/10.3389/fimmu.2021.673708.
  28. JIBRIN, Janis. Is ‘leaky gut’ real? It’s more complicated than you’d think. online. National Geographic. 2023. Dostupné z: https://www.nationalgeographic.com/premium/article/leaky-gut-depression-anxiety-disease. [cit. 2024-08-18].
  29. Institut funkční medicíny a výživy. online. Dostupné z: https://ifmv.cz/. [cit. 2024-08-18].
  30. MUDr. Jan Vojáček, CFMP. online. In: Sisyfos: Český klub skeptiků. Dostupné z: https://www.sisyfos.cz/clanek/1458-mudr-jan-vojacek-cfmp. [cit. 2024-08-18].
  31. GORSKI, David. “Functional medicine” in practice. online. In: Science-Based Medicine. Dostupné z: https://sciencebasedmedicine.org/functional-medicine-in-practice/. [cit. 2024-08-18].
  32. GORSKI, David. The Cleveland Clinic publishes a study claiming to show benefits from functional medicine. It doesn’t. online. In: Science-Based Medicine. Dostupné z: https://sciencebasedmedicine.org/cleveland-clinic-publishes-functional-medicine/. [cit. 2024-08-18].

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*