Domů » Jak chutná kokos
Kokos

Jak chutná kokos

Kokos bývá často řazen mezi ořechy. Není se čemu divit, když je běžně nazýván kokosový ořech. Ve skutečnosti se však jedná o druh ovoce. Díky tomu si ho můžete dopřát i při alergii na ořechy, nebo například při eliminační fázi autoimunitního protokolu.

Kam je však kokos řazen zcela právem, jsou tzv. superpotraviny, a to především díky vysokému obsahu zdraví prospěšných tuků. O zdravotních benefitech kokosu toho bylo napsáno již mnoho a cílem tohoto článku není je všechny opakovat. Pojďme se raději podívat na různé formy kokosu, které jsou k dostání, a jejich využití v kuchyni. Kokos má totiž skutečně mnoho podob.

Strouhaný kokos

Jistě nejznámější podobou kokosu, která není třeba představovat, je kokos strouhaný. Co však možná nevíte, že kromě strouhaného kokosu, který je běžně k sehnání za pár korun ve všech supermarketech, můžete koupit také strouhaný kokos v bio kvalitě. Ten bývá k nalezení v prodejnách zdravé výživy i ve vybraných supermarketech. Zatímco běžný kokos je velmi vysušený, ten v bio kvalitě bývá šťavnatý a hodí se mimo jiné k výrobě kokosového másla (viz níže).

Kokosové lupínky/plátky/chipsy

Kokosové lupínky, plátky nebo chipsy jsou skvělou zdravou svačinkou či mlsáním, můžeme je přidat do domácího müsli nebo na snídaňovou kaši. K sehnání jsou buď přírodní, pražené nebo s různými příchutěmi, například karamelové, kakaové, s javorovým sirupem nebo chilli. Ochucené pražené kokosové chipsy si můžeme snadno připravit i sami doma podle vlastní chuti, stačí přírodní kokosové lupínky ochutit a lehce opražit v troubě.

Kokosové mléko

Stejně jako jiná ořechová mléka se kokosové mléko vyrábí rozmixováním kokosu a vody. Oproti jiným rostlinným mlékům mívá však kokosové mléko o něco hustší konzistenci. Dnes již kokosové mléko seženeme i v běžných supermarketech, obvykle ho můžeme pořídit v plechovce, ve vybraných prodejnách též v tetrapaku. Při stání se z kokosového mléka odděluje pevná část (kokosový smetana) a voda, Před každým použitím je tak třeba kokosové mléko dobře promíchat. V kuchyni má kokosové mléko mnoho využití. Můžeme ho například přidat do omáček místo smetany nebo do pečených i nepečených dezertů, kde velmi dobře nahradí kravské mléko. Osobně ho používám ve většině svých dezertů.

Kokosové mléko

Kokosová smetana/krém

Kokosová smetana nebo kokosový krém (anglicky coconut cream) je pevná část kokosového mléka. Můžeme ji buď koupit ve vybraných obchodech nebo si ji vyrobit sami doma. Pro výrobu kokosové smetany budeme potřebovat kokosové mléko v plechovce. To dáme přes noc do lednice, díky čemuž se nám z kokosového mléka oddělí kokosová smetana a voda. Poté stačí kokosovou smetanu sesbírat pomocí lžičky, voda zůstává dole v plechovce. Zbylou vodu můžeme například nalít do smoothie. Kokosovou smetanu můžeme použít místo klasické smetany na dezerty, do omáček atp.

Kokosová voda

Kokosová voda je tekutina nacházející se uvnitř kokosového ořechu. Můžete ji koupit ve vybraných prodejnách, obvykle v tetrapakových obalech. Můžete ji pít jen tak nebo využít například do smoothie. Setkat se můžete i s práškovou lyofilizovanou kokosovou vodou.

Kokosová mouka

Oproti jiným moukám má kokosová mouka některé velmi specifické vlastnosti, díky kterým nemůžeme být s jinými moukami zaměněna v poměru 1:1. Hlavním rozdílem je to, že kokosová mouka hodně saje vodu. Je tedy třeba ji používat opatrně a v menším množství, aby výsledek nebyl vysušený. Skvěle se hodí pro pečení různých dezertů, například různých chlebíčků nebo sušenek. Využijete ji i pro slané recepty, třeba pro mé oblíbené tortilly z kokosové mouky. Kokosovou mouku pořídíme ve vybraných prodejnách zdravé výživy. Oproti jiným ořechovým moukám je poměrně levná a ještě si při pečení vystačíme s mnohem menším množstvím.

Kokosový olej

Další forma kokosu, kterou jistě není třeba představovat, je v posledních letech ze všech stran probíraný kokosový olej. V obchodech ho koupíme buď panenský za studena lisovaný, který voní po kokosu, nebo méně kvalitní rafinovaný bez chuti a vůně. Oproti jiným olejům se kokosový olej obvykle vyskytuje v pevné podobě a taje při pokojové teplotě kolem 25 °C. Díky této vlastnosti se skvěle hodí například pro přípravu různých nepečených raw cheesecaků a dalších dezertů, které díky použití kokosového oleje při nižší teplotě (v lednici nebo mrazáku) ztuhnou a drží tvar. Dále na něm můžeme například také smažit. Kokosový olej koupíme v prodejnách zdravé výživy, v běžných supermarketech a v drogeriích.

Kokosový olej

Kokosové máslo

Tak jako jiná ořechová másla, vzniká kokosové máslo mixováním kokosu ve vysokorychlostním mixéru. Kokos začne pouštět tuk a přemění se v kokosové máslo. To můžeme buď koupit ve vybraných prodejnách zdravé výživy, nebo si ho snadno vyrobit doma. Více informací o kokosovém másle, jeho využití a výrobě v domácích podmínkách najdete v samostatném článku s názvem Domácí kokosové máslo.

Kokosový cukr

Kokosový cukr je hnědý krystalický cukr, který se vyrábí z nektaru kokosového květu. Jedná se o sladidlo, kterým snadno nahradíme klasický rafinovaný cukr. Oproti bílému cukru obsahuje i mnoho živin, například některé minerální látky, jako je zinek, železo, vápník nebo draslík. Dále obsahuje kokosový cukr také rozpustnou vlákninu inulin, která je spojována s nižším rizikem výkyvů hladiny cukru v krvi.

Kokosový sirup

Z kokosového cukru je pak možné připravit kokosový sirup, což je husté tekuté sladidlo podobné například datlovému nebo agáve sirupu. Koupit ho můžeme ve vybraných prodejnách zdravé výživy, a to dokonce ve dvou variantách: světlé a tmavé. Využijeme ho pak pro doslazení různých pokrmů stejně jako jiné sladké sirupy.

Kokosový jogurt

Kokosový jogurt se vyrábí stejně jako klasický jogurt, jen z kokosového mléka. Seženeme ho dnes i ve vybraných supermarketech, a to jak bílý, tak v různých příchutích. Samozřejmě si můžeme snadno vyrobit i svůj vlastní domácí kokosový jogurt.

Kokosový jogurt

Kokosový kefír

Kokosový kefír se vyrábí fermentací mladého kokosu. Stejně jako klasický kefír se hodí na svačinu, můžete si s ním zalít ovoce, domácí granolu, nebo ho použít pro přípravu dresinků či smoothie.

Coconut aminos

Anglicky coconut aminos, česky někdy též kokosové amino nebo jen amino omáčka je zdravější náhražka sójové omáčky vyráběná fermentací mízy z kokosových květů. V ČR ji seženeme ve vybraných prodejnách zdravé výživy, a to hned v několika příchutích. V kuchyni ji pak využijeme stejně jako klasickou sójovou omáčku, třeba pro přípravu jídel z asijské kuchyně (například mého oblíbeného pomerančového kuřete nebo hovězího s brokolicí).

Kokosový ocet

Kokosový ocet se vyrábí fermentací kokosové vody a lze ho využít jako alternativu jiných ovocných octů. Hodí se tak například do salátových zálivek, marinád, dipů či pickles atp.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*